Thu. Mar 4th, 2021

News World

World News: international news, features and analysis from Africa, the Asia-Pacific, Europe, Latin America, the Middle East, South Asia

Yasadışı Faaliyetlerde Bitcoin’in Rolünün Yanlış Anlatımı

Senato Finans Komitesi

Bugün Senato Finans Komitesi duruşmasında konuşan Başkan Joe Biden’in Hazine Bakanı olarak seçtiği Janet Yellen, kripto para birimlerinin “özellikle endişe verici” olduğunu söyledi. suç faaliyetleri ve terörizmin finansmanı ile ilgilidir.

Yellen, “En azından işlemsel anlamda, öncelikle yasadışı finansman için çok sayıda (kripto para birimi) kullanıldığını düşünüyorum. Ve bence kullanımlarını azaltmanın yollarını aramamız ve kara para aklama (sic) ile mücadelenin bu kanallar üzerinden gerçekleşmemesini sağlamamız gerektiğini düşünüyorum.

Bu, kripto para birimi endüstrisinin bu yanlış anlayışı duyduğu ve toplu bir tur attığı ilk sefer değil. Yellen, kripto para birimlerinin “öncelikle yasadışı finansman için” kullanıldığına inanabilir, ancak veriler aksini gösteriyor.

Yanlış bir hikaye

Kripto para biriminin çoğunluğu suç faaliyetleri için kullanılmaz. Chainalysis’ten bir alıntıdan 2021 raporu2019’da suç faaliyeti tüm kripto para birimi işlem hacminin% 2,1’ini oluşturuyordu (transferlerde yaklaşık 21,4 milyar dolar). 2020’de, tüm kripto para birimi faaliyetlerinin cezai payı sadece% 0,34’e düştü (işlem hacminde 10,0 milyar dolar).

BM’ye göre, her yıl küresel GSYİH’nın% 2 ila% 5’inin (1,6 ila 4 trilyon ABD Doları) kara para aklama ve yasadışı faaliyetlerle bağlantılı olduğu tahmin ediliyor. Bu, kripto para birimi işlemlerini kullanan suç faaliyetinin fiat paradan çok daha küçük olduğu ve kullanımının yıldan yıla azaldığı anlamına gelir.

Compound Labs Genel Danışmanı Jake Chervinsky bana, “Dr Yellen’in kriptografinin öncelikle yasadışı faaliyetler için kullanıldığı şeklindeki yanlış kanıyı tekrarlamasını duymak hayal kırıklığı yarattı. İfadesi açıkça yanlış. . Bununla birlikte, kripto paranın Hazine Bakanlığı’nın sorumlu olduğu herhangi bir şeye kıyasla nispeten küçük bir sorun olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle muhtemelen bu konu hakkında derinlemesine düşünmek için zaman harcamamıştır.

Gizlilik odaları

Bazı düzenleyiciler, Zcash ve diğer “anonim” gizlilik parçalarını kara para aklama endişesi kaynağı olarak belirleyebilir. Gizlilik paraları, bir işlemde başka bir taraftan müşteri bilgilerini korumak için genellikle sıfır bilgi protokolünü kullanır. Örneğin, Zcash, kullanıcıların fon bilgilerinin şeffaf mı yoksa korumalı mı olduğuna karar verebilecekleri bir “tercihli” gizlilik özelliği ile çalışır.

Araştırma ve analiz yoluyla politika ve karar alma sürecini iyileştirmeye yardımcı olan kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Rand Corporation, geçen yıl kripto para birimi kullanım durumları ve gizlilik parçaları. bildiri “kara para aklama amacıyla kripto para birimlerinin çekiciliğinin algılanmasına rağmen. . . Kripto para birimi işlemlerinin% 99’unun, geleneksel bankalara veya borsalara benzer AML / CFT düzenlemelerine tabi olabilecek merkezi borsalar aracılığıyla gerçekleştirildiği tahmin edilmektedir. “

Rapor, “Zcash, kullanıcılarına gelişmiş gizlilik sağlamak için bilinçsiz kanıtlar kullanan bir kripto para birimidir, ancak bunun kötü niyetli kişiler tarafından kullanıldığına dair çok az kanıt vardır” sonucuna varmıştır. Rapor, Bitcoin’in gizlilik madeni paralarından daha fazla endişe duyduğuna işaret ederek, yalnızca suçluların “paranın olduğu yere gitmeyi” seçtiğine dikkat çekti.

Fiziksel nakit ve geleneksel ödeme yöntemleri

Ama paranın nerede olduğuna gerçekten odaklanmak istiyorsak, devlet destekli bir fiziksel izne bakmalıyız. Göre 2020 Raporu SWIFT’e (Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği) göre, raporda “kripto para aklama vakaları, geleneksel yöntemlerle aklanan likidite hacimleriyle karşılaştırıldığında nispeten düşük kalıyor” dedi.

Geçen hafta FinCEN, Capital One’a karşı 390 milyon dolarlık bir yaptırım uyguladığını duyurdu.
HAFIZA
Bankacılık Gizliliği Yasası (BSA) ve yönetmeliklerinin hem kasıtlı hem de ihmalkar ihlallerde bulunduğu için.

Capital One, kara para aklamaya karşı koruma sağlamak için etkili bir kara para aklamayı önleme (AML) programını uygulamakta ve sürdürmekte isteyerek başarısız olduğunu kabul etti. Capital One ayrıca binlerce Şüpheli Faaliyet Raporunu (SAR) kasıtlı olarak vermediğini kabul etti ve ihmal ederek binlerce Döviz İşlem Raporu (CTR) olarak bilinen belirli bir iş birimi ile ilgili olarak dosyaladı. bozdurma grubu adını kontrol edin. İhlaller en azından 2008 ve 2014 yılları arasında meydana geldi ve milyonlarca dolarlık şüpheli işlemin organize suçla ilgili gelirler, vergi kaçakçılığı dahil olmak üzere zamanında ve doğru bir şekilde rapor edilmemesiyle sonuçlandı. ABD Finans Sisteminde dolandırıcılık ve diğer banka aklanan mali suçlar.

FinCEN direktörü Kenneth Blanco yaptığı açıklamada, “Bu uygulama önleminde açıklanan hatalar göze çarpıyor” dedi. “Capital One, yüksek riskli bir iş biriminde yasa kapsamındaki yükümlülüklerini isteyerek göz ardı etti.”

Hazine, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadeleye yönelik etkili kuralları ilan etmekten sorumludur. Kripto para biriminin “özel bir endişe kaynağı” olduğunu söylemek büyük resme bakmaz.