Mon. Mar 8th, 2021

News World

World News: international news, features and analysis from Africa, the Asia-Pacific, Europe, Latin America, the Middle East, South Asia

Günlük 69,2 milyon hisse ile işlem gören güneş saati üreticilerinden satın almayın

En çok işlem gören 10 menkul kıymetten biri, listeden çıkarılmamak için bir şansa sahiptir. Diğer en iyi 10 şarkıyı düşündüğümde, Susam Sokağı’ndan küçük bir şarkı – Bunlardan biri diğerleri gibi değil – akla gelir.

Nasıl? ‘Veya’ Ne? 69,2 milyon ile Calgary pot tedarikçisi Sundial Growers’ın hisseleri, American Airlines’tan daha yüksek ortalama günlük işlem hacmi ile en çok işlem gören yedinci hisse senedi oldu.
AAL
ve Bank of America
BAC
– 2019 sonu ile 7 Ocak arasında Wall Street gazetesi.

Bu hisse senedinin neden bu kadar yoğun işlem gördüğü hakkında hiçbir fikrim yok ve düşük fiyatını bir satın alma fırsatı olarak görmemek için üç neden görüyorum.

  • Hisse senetleri, Ağustos 2019’daki halka arzından bu yana% 93 düştü ve – 1 doların altında işlem görüyor – hisse senedi, NASDAQ’dan çıkarılma riski altında.
    NDAQ
  • Finansal performansı korkunç ve bilançosu zayıf – bir ay öncesine göre daha iyi olmasına rağmen
  • Geleceği belirsiz

Güneş Saati Yetiştiricileri nedir?

Sundial Growers “çiçek, rulo öncesi ve vape” kenevir üretir ve dağıtır. Güneş saati, 6 Ağustos 2019’da halka açıldı – 11 milyon hisseyi hisse başına 13 dolara sattı. basın bülteni. Hisse senedi, ilk alım satım gününde değerinin yaklaşık% 35’ini kaybetti.

Sundial-o zamanki CEO Torsten Kuenzlen, başka bir pot oyuncusu olan CannTrust Holdings’teki skandala tepki olarak ilk günkü düşüşü açıkladı. Temmuz 2019’da – CannTrust, CEO Peter Aceto’yu görevden aldı ve Başkan Eric Paul’u istifaya zorladı ” [CannTrust] ruhsatsız odalarda yasadışı olarak yetiştirilen saksı ” MarketWatch.

Ama Kuenzlen – kimin Bağlam Coke ve Molson Coors’daki yönetici konaklamalarını içerir
DOKUNMAK
– Sundial’ın geleceğinden emin olmak için bir neden olarak deneyimini lanse etti.

Analistler, sektörün ne kadar parlak bir geleceğe sahip olduğunu söylüyor. Brightfield Grubu 2025 yılına kadar 16,8 milyar dolarlık bir ABD MİA piyasası öngörüyor ve Stifel, sektörün ulaşmasını beklediğini söyledi 2029’a kadar 200 milyar dolar.

Kuenzlen’in deneyimi, Güneş Saati ürününün kalitesiyle ilgili sorun iddialarının, IPO’dan iki ay sonra bir davada ortaya çıkmasını engellemedi. Göre MarketWatch, 20 Ağustos 2019’da başka bir Kanadalı esrar şirketi Zenabis Global, “yarım ton kavanozu iade ettiğini ve yapmadığı bir ‘üçüncü şahıstan’ esrar satın alma sözleşmesini feshettiğini açıkladı. adlandırılmamış. “

MarketWatch’a göre “kalitesiz ve kauçuk parçaları içeren” 1,9 milyon dolarlık paket, Ekim 2019’daki bir sınıf dava davasındaki iddialara göre Sundial tarafından üretildi. Sundial yorum yapmayı reddetti MarketWatch’a göre. O zamana kadar, güneş saati stoğu, halka arzdan bu yana değerinin% 66’sını kaybetmişti.

30 Ocak 2020’de Kuenzlen – diğer sektör yöneticileriyle birlikte – direktör ve CEO olarak görevden ayrıldı ve onu “diğer çıkarların peşinden gitmesi” için serbest bıraktı. Marijuana Business Daily.

Güneş saatinin piyasa değerine dalma

Güneş saati hissesi 9 Ocak’ta halka arz değerinin% 93’ünü kaybetti – hisse başına 68 sentten işlem gördü. Journal’a göre, bu kısa faizin 1829’dan itibaren bir artışı temsil ettiğini kaydeden Journal’a göre, belki de bu düşüş 63,2 milyon halka açıklık hissesinin (veya yaklaşık% 66’sının) neden 14 Aralık itibarıyla eksik satıldığını açıklamaya yardımcı oluyor. önceki aya göre%.

Güneş saati stoğu NASDAQ’dan kaldırılacak mı? Hisse fiyatını arka arkaya en az 10 gün boyunca 1 doların üzerinde tutmak için Haziran ayına kadar vakti var. Göre MarketWatch11 Aralık’ta Sundial, stokunu arka arkaya 10 gün boyunca 1 doların üzerinde tutabilirse, listelemesini sürdürmek için 26 Haziran 2021’e kadar listelemesini NASDAQ’a devrederek ara verdi.

Güneş saatinin finansal performansının erozyonu

Sundial’ın gelirleri, kayıpları yüksek kalırken düştü. Örneğin, 2019 ve 2020’nin üçüncü çeyreği arasında, geliri% 62 düşüşle 25,4 milyon dolardan 9,7 milyon dolara düştü. Adil olmak gerekirse, Journal’a göre Sundial’ın net zararı bu dönemde yaklaşık 74 milyon dolardan 54 milyon dolara çıktı.

Sundial’ın nakit pozisyonu, Eylül 2020’nin sonunda belirsiz görünüyordu. Sonuçta, çeyrek için serbest nakit akışı eksi 16.6 milyon dolardı ve bilançosunda 19.7 milyon dolar nakit vardı. çeyreğin sonunda.

Bu noktada, şirketin nakit akışının aylar içinde duman gibi artacağı bir senaryo hayal etmek çok fazla hayal gücü gerektirmedi. Bu, Sundial’ın 36,2 milyon dolarlık uzun vadeli borcunu geri ödemesini zorlaştıracak.

Güneş saati yatırımcıları için iyi haber şuydu: 21 Aralıkşirket borcunu sildiğini açıkladı. Sundial CEO’su Zach George, “Birçok esrar şirketinin önemli bir borç yükü olmasına rağmen, Sundial artık borçsuz olduğumuzu duyurmaktan gurur duyuyor” dedi.

Kuenzlen’den ayrıldığından beri güneş saati ne kadar ileri gitti! George’un açıkladığı gibi, “Şubat 2020 itibariyle, küresel salgın yeni ortaya çıkıyordu, Sundial halka arzdan sadece iki çeyrek sonra nakit sıkıntısı çekiyordu ve tesisimiz kapsamındaki sözleşmeleri ihlal ediyorduk. kıdemli teminatlı kredi. “

George günü kurtardı. “Varlık satışları, hisse senedi takas borçları, sermaye artışları ve nakit geri ödemelerinin bir kombinasyonu yoluyla [Sundial] elendi [US$177 million] bu yıl borçlu ve [US$48 million] kısıtlama olmaksızın nakit olarak. Finansal yeniden yapılandırmamız artık tamamlandı ve gerçekten önemli olan şeylere daha fazla odaklanmamıza olanak tanıdı: tüketicileri memnun etmek ”diye övündü.

Kaldıraç kaldırmanın bedeli, mevcut hissedarların muazzam bir sulandırması oldu. 21 Aralık itibariyle, Sundial ödenmemiş 840 milyon adi hisse senedine sahipti – Eylül sonunda tedavüldeki 134 milyon hisseden% 527’lik bir artış.

onun geleceği nedir?

Güneş saati boğalarının dikkatini çeken haberler var. Sonuçta, 6 Ocak’ta kenevir stokları, demokratik olarak kontrol edilen bir Kongre’nin ABD kenevir pazarını güçlendirmek için yasa çıkarması umuduyla toplandı. MarketWatch.

Cantor Fitzgerald analisti Pablo Zuanic, müşterilere yazdığı bir notta, hükümetin bankaların şirketlerle iş yapmasına izin vermek için daha katı düzenleyici önlemler almasını beklediğini yazdı. esrar, MarketWatch kaydetti.

Sundial, 11 Ocak’ta yeni ürünlerini duyurdu. Başkan ve Operasyon Direktörü Andrew Stordeur, Sundial’ın “… büyüyen bir tüketici grubunun solventsiz, aromalı, saf ve güçlü kenevir konsantrelerine yönelik talebine dayalı olarak üstün ürünler üreteceğini” söyledi. göre basın bülteni.

Sundial’ı 52 haftanın en düşük seviyesi olan 14 sentten satın aldıysanız, muhtemelen hisselerinin o zamandan beri% 386 arttığından memnunsunuzdur. Hisse senetleri en az% 48 artmadıkça ve 10 gün boyunca 1 doların üzerinde kalmadıkça, yatırımcılar hisse senedi listeden çıkarıldığında büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğrayacaklar (amaçlanan).