Mon. Mar 8th, 2021

News World

World News: international news, features and analysis from Africa, the Asia-Pacific, Europe, Latin America, the Middle East, South Asia

En İyi Kripto Borsalarını Bulmak İçin CoinMarketCap’in Yeni Geliştirilmiş Likidite Puanına Derin Bir Bakış

Giriş: Likiditeyi neden bilmemiz veya ölçmemiz gerekiyor?

CoinMarketCap, kullanıcıların mevcut likiditeyi hesaplayarak ve sunarak en iyi kripto para birimi borsalarını bulmalarına yardımcı olmak için ilk olarak Kasım 2019’da likidite ölçüsünü başlattı. Geçtiğimiz beş ayda, sektörden ve kullanıcılarımızdan metrikle ilgili çok sayıda geri bildirim aldık.

Sürekli değişen kripto ortamı göz önüne alındığında, likiditenin daha kesin ve kullanıcı dostu bir şekilde sunulma şeklini iyileştirmeye ve hatta yeniden yaratmaya ihtiyaç olduğuna karar verdik.

Bazı ana nedenler şunlardı:

a) Nasıl olduğunu gördük Borsada bildirilen işlem hacimleri, piyasanın veya ticaret çiftlerinin likiditesini tahmin etmek için daha düşük bir ölçü olmaya başladı görünürlük kazanmak için hacimlerini şişiren hatalı borsalar nedeniyle;

b) vurgulamak istedik likidite ihtiyacını anlamanın önemi merdivenlerde;

c) Ve nihayet istedik kullanıcıların kolayca karşılaştırabilmesi için likiditeyi tek bir numarada rapor borsaların bireysel emir defterlerine danışmak zorunda kalmadan farklı piyasa çiftlerinin likiditesi.

İlk çözümümüz – Likidite ölçümü

Likidite, piyasaların ve sipariş kitaplarının nasıl çalıştığına dair çeşitli kavramların anlaşılmasını içerdiği için anlaşılması zor bir kavramdır. Önceden tanımlanmış bir süre boyunca (örneğin, bir saat, günde 24 saat, haftada bir vb.) İzlenebilen ve raporlanabilen hacimlerin aksine, “likidite” raporlaması çok daha karmaşıktır.

Likiditeyi izlemeye çalışmanın birkaç yolu vardır:

a) Şuna bakın mutlak boyut sipariş defteri (yani teklifler ve talepler üzerine verilen siparişlerin boyutunu izlemek);

b) Şuna bakın yaymak sipariş defteri (yani en iyi alış ve satış emirlerinin ne kadar uzakta olduğu);

c) önceden belirlenmiş bir yüzde derinliğinde yürütülebilecek kripto para birimi miktarını izlemek (örneğin, ortalama fiyattan% 1 derinlik);

d) Önceden belirlenmiş bir sipariş boyutunda kaç adet fişin oluşacağını izleyin (örneğin, 10.000 $ ‘lık bir sipariş için, mevcut fiyat ile gerçekleştirilen fiyat arasındaki fark nedir).

İlk çözümümüzde, likidite ölçütümüzü tasarlarken ana hususlar olarak (a) ve (b) faktörlerini almaya karar verdik. İkisini de takip etmek istedik Kesmek teklif-sor emirleri (yani ne kadar para dahil) ve yaymak siparişler (yani, insanların ödemek istedikleri ile satış fiyatı arasındaki fiyat farkı).

Bunu yaparken, ortalama fiyattan çok uzak olan emirlere (yani en iyi alış ve satış fiyatlarının ortalaması) daha az ağırlık verdik çünkü tüm siparişler aynı değildir (örn. dünya Bitcoin başına 8.000 dolar istiyor, 10.000 dolara satmak isteyen bu adam kimsenin umurunda değil!).

Bu şekilde, likidite ölçüsü, ilk kez denenen benzersiz bir önlemdi., sipariş defterinde mevcut olan likiditeyi tek bir numara ile ölçmek için.

İlk çözüme ilişkin alınan yorumlar

Likidite göstergesi, alım satım piyasalarının likiditesini “tahmin etmek” için hacimlerin kullanılmasına bir alternatif sunduğundan, geribildirim çoğunlukla olumluydu. Bununla birlikte, kullanıcılardan iyileştirilebilecek bazı konularda yapıcı geri bildirimler de aldık:

1. Birçok kullanıcı metriğin neden dolar ($) cinsinden olduğunu anlamadı;

2. Bazı piyasa veya alım satım çiftlerinin büyük likidite sayıları vardı, ancak likidite “verimsiz” bulundu. Bir örnek, BTC gibi çok büyük bir siparişe sahip likit bir piyasa olabilir (ortalama fiyattan% 0,5 derinlikte 50 BTC diyelim). Bu emir, piyasa çiftini çok likit hale getirdi, ancak aslında, çoğu alım satım ortalama fiyatın% 0,01 ila% 0,05’i arasında bir derinlikte gerçekleştiğinden,% 0,5’lik bir derinlik basitçe “İlgisiz” likidite;

3. Likidite ölçüsüne yansıyan rakam aralığı çok genişti ve kullanıcılarımızın piyasalar arasındaki karşılaştırmaları iyi anlamaları zordu.

Yukarıdaki tüm sorunları gidermek için, çizim tahtasına geri döndük ve metriğin algoritmasını ve düzenini yeniden tasarladık. Şimdi buna – Likidite puanı.

Geliştirilmiş çözüm – Likidite puanı

Daha önce de belirtildiği gibi, bir piyasanın likiditesini bildirmenin birçok yolu vardır. (A) sipariş defterinin mutlak büyüklüğüne ve; (b) sipariş kitabının dağıtımına odaklanmaya karar verdik (d) kayma – Perakende kullanıcılarımızın çoğunu ilgilendirmesi gereken en önemli faktör.

Kayma, gerçekleştirilen emrin büyüklüğünden dolayı uygulama fiyatındaki farkı ifade eder. Büyük bir kayma, piyasadaki likidite olmaması nedeniyle, alış (veya satış) emrinin beklenenden çok daha yüksek (veya daha düşük) bir fiyattan gerçekleştirilmesi anlamına gelir.

Likit bir piyasa kaymayı en aza indirir tüccarlar tarafından yapılır ve bu, bir tüccarın önemli miktarda para biriktirmesi anlamına gelebilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, yeniden tasarlanan Likidite Puanı tamamen Kullanıcılarımızın daha karlı ticaret yapabilmesi için en az kaymaya neden olan piyasaları göstermek. Meydana gelen kayma miktarı iki değişkene bağlıdır:

1. Piyasa emrinin büyüklüğü (al veya sat);

2. Piyasa emrinin doldurulması için açık artırma ve talep (emir defterinin hemen derinliği).

Ortaya çıkan kayma, nihai uygulama fiyatı ile ortalama fiyat arasındaki yüzde farkıdır.

Kayma takibi yeni olmasa da başka bir sorun ortaya çıktı: Hangi sipariş boyutunu takip etmeliyiz? $ 1000 dolar? 10.000 dolar mı? 1.000.000 dolar mı? Bu cevap vermek zor bir sorudur.

Yalnızca tek bir sayıyı takip edersek, likidite puanımızın kolayca ‘oynanabileceğini’ açığa çıkarırız, çünkü yüksek bir puan isteyen kripto borsaları istedikleri puana ulaşmak için belirli bir spread’e yeterli likidite koyacaktır.

Daha sonra, test için tek bir komut boyutu kullanmak bazı kullanıcıları yabancılaştırır. Tüccarlar her boyutta gelir ve profesyonel bir tüccar, 500 $ ‘lık sipariş fişlerinin ne kadarını bilmek isteyen bir amatörle karşılaştırıldığında, piyasada 100.000 $’ lık bir sipariş fişinin ne kadar olduğunu bilmek ister.

Yukarıdaki gereksinimleri karşılamak için, likidite puanımızı, 100 $ ile 200.000 $ arasında değişen çok çeşitli sipariş miktarlarında çeşitli sipariş büyüklüklerinin kaymasını takip edecek şekilde tasarlamaya karar verdik. Elde edilen puan, izlediğimiz farklı simüle edilmiş komutların her birinde oluşan kayma miktarının toplamı olacaktır.

Likidite puanı 0 ile 1000 arasında bir sayıya çevrilir:

– “1000” mükemmel bir puan, piyasanın 200.000 $ ‘a kadar olan siparişler için çok az kayması olduğu anlamına gelir;

– “0” puanı, sipariş defterlerinin alım veya satım tarafında toplam değerinin 100 $ ‘dan az olduğu anlamına gelir. Bu çok likit olmayan bir piyasa anlamına gelir! Düşük puanlı piyasalarda işlem yaparken çok dikkatli olun!

0 ile 1000 arasındaki bir puan, farklı siparişlerin maruz kaldığı değişen kayma miktarını yansıtır ve puan, doğası gereği artımlıdır. Başka bir deyişle, kayma ne kadar düşükse, atanan puan o kadar yüksek olur.

Ek olarak, piyasalarda yeterli emir olması gerektiğinden, hem al (teklif) hem de sat (sor) emirlerinde slaydı her iki yönde de takip ettiğimizden emin olduk. iki tarafta da sipariş defterinin. Bu demektir borsalar “lobili” sipariş kitapları yayınlayamaz kullanıcılara yüksek likidite izlenimi vermek.

Likidite puanının arkasındaki algoritmanın nasıl çalıştığına dair daha fazla ayrıntı için, metodoloji sayfası.

Özetle

Piyasalarda, özellikle likiditenin yaygın olmadığı kripto para gibi piyasalarda likiditenin önemini ve kayma kavramını anlamak çok önemlidir. Henüz halk tarafından kabul edilmeyen kripto varlıklar ile piyasalar, geleneksel piyasalara kıyasla hala nispeten likit değil. Daha küçük bir piyasa değerine sahip jetonlar, 100’ün altındaki puanları yansıtacak ve bu, tüccarların önemli ölçüde düşüş yaşayacağını veya yetersiz likidite nedeniyle işlem yapamayacaklarını gösterecektir.

Likidite puanımızı yayınlayarak, tüm kullanıcılarımızın en düşük uygulama maliyetleriyle ticaret yapabilecekleri en iyi kripto borsalarını hızlı bir şekilde belirlemelerini sağlamak istiyoruz. Gelecekte bu puanları takip edeceğiz ve puanlar, CoinMarketCap’te gösterdiğimiz diğer ölçümlerde daha fazla iyileştirme için bir referans olarak kullanılacaktır.

Analiz Bonusu

Yüksek likidite dışında, perakende yatırımcılar en iyi kripto para birimi borsalarını ararken nelere dikkat etmelidir?

Birçok kripto borsası var. Borsanın likiditesine bakmanın yanı sıra, aşağıdaki faktörlere de dikkat etmelisiniz:

  • Para yatırma ve çekme ücretleri. Bir borsada işlem yapmaya karar vermeden önce her zaman para yatırma ve çekme ücretlerini kontrol edin. Bu bilgiler her zaman kamuya açık olmalıdır.
  • Borsa ticaret komisyonları. Bir borsada işlem yapmadan önce ne kadar ücretlendirildiğinizi anlamak için komisyon programını kontrol edin.
  • Lisanslı ve düzenlenmiştir. Bazı kripto borsaları, kendi yetki alanlarında katı lisanslama ve yasal gereklilikleri geçti. Bu takaslar genellikle en güvenli bahislerdir.
  • İş zamanı. Kripto para birimlerinin şu ana kadar çok kısa bir ömrü oldu (bugüne kadar 11 yıl). En iyi borsalar genellikle zamana meydan okuyanlardır.
  • Mükemmel müşteri desteği ve yanıtı. İyi konuşmalar müşterinin önce geldiğini anlar. Sorularınıza hızlı yanıtlar vermesi için en iyi kripto para birimi borsalarını bekleyin.