Mon. Mar 8th, 2021

News World

World News: international news, features and analysis from Africa, the Asia-Pacific, Europe, Latin America, the Middle East, South Asia

Bir kripto tüccarının risk yönetimine bakış açısı

TraderCobb Crypto Show’dan Craig Cobb, 16 yaşından beri yatırım yapıyor. Cobb, kripto ticareti dünyasına girmeden önce geleneksel borsalarda, para birimlerinde, emtialarda ve tahvillerde çalıştı.

Hepimizin bildiği gibi kripto para birimi, en azından son yıllarda dünyadaki en değişken piyasa. Geleneksel piyasalar, koronavirüs salgını nedeniyle 2020’nin başından bu yana bu dalgalanmayı yakalamış olsa da, kripto piyasası uzun süre büyük ölçüde dalgalı olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bu dalgalanma ile tüccarlar için kâr etmek için olağanüstü bir fırsat geliyor. Ancak bunun olması için bilmeniz gerekenler:

  1. Ne arıyorsun
  2. Risklerinizi nasıl yönetebilirsiniz

Ben bir Tüccar geleneksel ve kripto piyasalarında 14 yılı aşkın deneyime sahip ve risklerin nereden geldiğini ve nasıl yönetileceğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Risk sizden geliyor. Sonuçta, ne zaman ticaret yapacağınıza, jeton satın alacağınıza ve ne kadar ticaret yapacağınıza karar veren sizsiniz.

Kripto ticaretinizde başarılı olmak için bilmeniz gereken üç tür risk vardır:

  1. Market riski
  2. Karşı taraf riski
  3. Psikolojik risk

Market riski

Kriptodaki eski söz “hodl” idi. Çiplerinizi ömür boyu tutun ve ‘aya’ gitmelerini umun. Diğer popüler savaş çığlığı, fiyatı düştüğünde bir kripto para birimi satın almak anlamına gelen “alt satın al” dır.

Bu stratejinin nasıl işlediği (buna böyle diyebilirseniz) tamamen zamanlamaya bağlıdır. 2017’de satın almaya başlamış olsaydınız, muhtemelen çok iyi iş çıkarırdınız – doğru zamanda satmış olsaydınız.

Sorun şu ki, çoğu insan ne zaman satacağını bilmiyor. Ne zaman bir ticarete girerseniz, kârın kristalleşmesi için ne zaman çıkmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Aksi takdirde her şey boşa gider.

Birçok tüccarın henüz anlamadığı bir başka şey de, bir zarardan nasıl kurtulacağınızdır. Kâr için çıkmak bir şeydir, ancak zarar için çıkmak tamamen başka bir konudur. 2017’deki ICO patlaması ve ardından gelen çöküş sırasında gördüğümüz gibi, birçok token tüm zamanların en yüksek seviyesinden% 98 düştü. Bu nedenle, yukarı tarafı düşünmeden önce olumsuz tarafla başa çıkmalıyız.

Burada bir stop-loss devreye girer. Kusursuz alım satım yapmak, alım satım yaparken sermayemizi yönetebilmemiz için kesin giriş noktalarına ve stop noktalarına sahip olmayı gerektirir. Kendim de dahil olmak üzere tanıdığım çoğu tüccar, her işlemde yüzde bir ile üç arasında risk alacak. Bu aralık herkes için uygun olmayabilir, ancak hiçbir şey olmasa bile bir stop-loss her zaman orada olmalıdır.

Sadece insanların Twitter yayınınızda söylediklerine veya uzman olduğunu iddia edenlere göre satın almayın. Kripto ticaretinin temellerini öğrenin, ardından kendi kararlarınızı verin. Ve bir ticarete girme nedeninizin geçersiz olması durumunda çıkış yapabilmeniz için bir stop-loss yaptırmayı unutmayın.

Karşı taraf riski

Bu belirli piyasada bulunan diğer bir risk, karşı taraf riskidir. Hepimiz Mt.’nin hikayesini duyduk. Gox, 2011’de hacklenen eski ana Bitcoin borsası.

Kripto alanında güvenlik ihlalleri oldukça sık görülür. Yalnızca 2019’da on iki büyük kripto borsası vardı hileler oldu. Ve bu korkunç senaryoyu genellikle, insanların para ya da iş kaybetmesi ve insanların tamamen ortadan kaybolmasıyla iflas eden mübadele izliyor.

Bu nedenle, tüm jetonlarınızı tek bir yerde bulundurmamanız çok önemlidir. İster tüccar ister yatırımcı olun, riskinizi birden fazla hesaba yaymanız veya portföyünüzün çoğunu soğuk bir odada saklamanız gerekir. Ayrıca özel anahtarlarınızı kendinize saklamalı ve güvenli bir yerde saklamalısınız.

Pazarlık marjı

Marj ticareti nedir?
Marj ticareti, komisyoncunun kredisi için teminat olan bir finansal varlık ticareti yapmak için bir komisyoncudan ödünç alınan fonları kullanma uygulamasını ifade eder (Investopedia).

Karşı taraf riskini azaltmanın bir başka yolu da marjı mümkün olduğunca sık takas etmektir. Çoğu insan, marj ticaretinin kendinizi yok etmenin en iyi yolu olduğunu söyler – ve kesinlikle katılıyorum, ancak yalnızca ne yaptığınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa.

Nasıl yapılacağını bilmeden marj ticareti yapmak, bir jet uçurmak ve daha önce hiç uçmadığınız zamanlarda havalanmaya çalışmak gibidir. Bu yüzden kendinizi eğitmeli, giriş ve durakların nereye yerleştirileceğini bilmelisiniz. Güvenlik!

Marj ticaretinin karşı taraf riskinizi düşürmesinin nedeni, bir borsada büyük miktarda kripto para birimine sahip olmanıza gerek olmamasıdır. Kaldıraç seviyeleri yüksekse, platformda çok fazla varlığa sahip olmak zorunda kalmadan kendinizi daha büyük işlemlerde konumlandırabilirsiniz.

Psikolojik risk

Psikolojik riskin paranızla daha az ilgisi olabilir, ancak yine de çok büyüktür. Ancak zihniniz net olduğunda ve mantıklı düşündüğünüzde doğru kararlar verebilirsiniz. En son ne zaman sinirli veya aşırı duygusal olduğunuzda iyi bir karar verdiğinizi düşünün. Muhtemelen yapamazsınız.

Psikolojik risk, döküntü kararları veya içgüdüsel tepkiler şeklinde gelir. Bu nedenle, ticaret yaparken zihniyetinizi yönetmeniz gerekir.

Kontrol listeme dayalı ticaret stratejilerimde çok katı kurallarım var ve alım satım kararlarıma rehberlik etmek için kontrol listelerini kullanmamın nedeni, denklemden duygu çıkarabilmem. .

Pek çok insan kendilerini her şeyi sattıkları, piyasadan çıktıkları ve daha sonra pişman oldukları bir konumda bulur. Duyguya dayalı bir karar verirseniz, yanlış yapıyorsunuzdur.

Karar veya sonuç önemli değil. Duygu temelli ticaret her zaman yanlış olacaktır çünkü bir tüccar olarak başarınıza zarar verecek kötü alışkanlıkları pekiştirir.

Paket yemek

Bunlar, kripto para birimlerinde işlem yaparken veya yatırım yaparken yönetmeniz gereken üç ana risktir.

Hala bir “dolandırıcı” olmak istiyorsan, sorun değil, ama sadece iyi olduğunu bilin. Ve eğer piyasayı asla terk etmeyecekseniz, pazara girmenin amacı nedir? Bu karları netleştirmeyecekseniz, ilk etapta dahil olmanın amacı nedir? İster hodler ister tüccar olun, belirli senaryolarda ne yapacağınız konusunda bir planınız olması gerekir.

Ticaretinizi planlayın, ardından planınızı değiştirin. Pazar ve karşı taraf riskinizin yanı sıra manevra alanınızı yönettiğinizden emin olun.