Tue. Jan 19th, 2021

News World

World News: international news, features and analysis from Africa, the Asia-Pacific, Europe, Latin America, the Middle East, South Asia

Gelecek şimdi: tokenize edilmiş varlıklar küresel pazarımız için neden gerekli?

Finans endüstrisinin birçok sektöründeki liderler, jeton varlıklarının finansa bakış açımızı değiştirmek için potansiyelini değerlendiriyor. Çeşitli sektörlerden yatırımcılar, token varlıklarının sunduğu fırsatlardan yararlanmaya çalışıyor.

Neden bu tür dijital varlığa doğru ilerleyelim?

Geleneksel varlık veya sermayeyi temsil eden tokenize edilmiş bir varlık piyasasına dahil olmanın temel faydalarından bazıları şunlardır.

Jetonlanmış varlıklar ve likidite

Alıcılar ve diğer paydaşlar, geleneksel bir varlığı bir blok zincirinde tokenize edilmiş bir varlığa dönüştürerek, piyasalardaki her türlü yeni likiditeyi kullanabilir.

Her şeyden önce, geleneksel pazar günleri kurgusunun yerini alan 7/24 pazar var.

Çeşitli geleneksel varlık türleri, yalnızca ulusal bir borsanın veya başka bir piyasanın açılış saatlerinde alınıp satılır. Jetonun kendisi piyasa günü faaliyet taleplerine tabi olmayabileceğinden, tokenlaştırılmış varlık işlem gördüğü şekilde çok daha fazla yönlü olabilir.

Anahtar anlamda, tokenize edilmiş varlıklar, geleneksel varlıkları daha likit hale getirir hızlı işlemler açısından ve bu varlıkları arz ve talebi yeni yollarla eşleştirerek açmak.

Tokenleştirilmiş varlıklarla kısmi sahiplik

Başka bir faydalı yönü belirteçli varlıklar yüksek değerli varlıklara yaygın yatırımın önündeki en büyük engellerden birini ele alır.

Minimum katılım eşikleri, bir piyasadan birçok farklı yatırımcıyı engeller. Çeşitlendirmek isteyen insanlar belirli bir hisseyi sınırlamak isteyebilir ve minimum yatırım bu prensibe karşı çalışır. Küçük tüccarlar yalnızca belirli bir miktarda sermayeye sahip olacak ve marj üzerinde çalışmaya cazip gelebilir.

Bu tür senaryolarda ve diğerlerinde, belirteç varlıkları, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO’lar) gibi araçlarla aynı esnekliği sunar ve borsa yatırım fonları (ETF’ler). Yani, varlığı daha küçük porsiyonlarda satın alınabilecek bir şeye soyutlarlar.

Araştırmalar, küçük tüccarların büyük çoğunluğunun, referans için mevcut değerin bulunduğu tam bir Bitcoin yerine bir Bitcoin’in küçük bir kısmına sahip olacağını gösterdiğinden, Bitcoin bu kısmi sahiplik potansiyelinin en önemli örneğidir. Parça başına 9.000 dolar.

Tokenleştirilmiş varlıklarda düşük işlem maliyetleri

Tokenleştirilmiş varlıkların işlem maliyetlerini nasıl azaltabileceğinden bahsetmek önemlidir.

Gayrimenkul burada yine öğretici. Dijital ağ dışındaki geleneksel varlıklar için, herhangi bir büyük satış yeniden finansmanı veya diğer işlemler için birkaç yüz dolar geçerlidir. Bu varlıklarla ilişkili ücretler o kadar yüksektir ki, borç verenlerin ve borç alanların işlem sürecinin ayrıntılı taleplerini karşılamak için çalışma saatlerini koydukları ve yüzlerce dolar harcadıkları kendi sektörlerini yarattılar.

Nasıl olduğunu görmek zor değil merkezi olmayan blockchain varlıkları bu önemli engellerin ve verimsizliklerin bazılarını ortadan kaldıracaktır. Bu, normalde ortalama bir varlık işleminde tüketilecek olan parayı serbest bırakır.

Otomatik belirteçli varlık takas özellikleri

Tıpkı tokenize edilmiş varlıklar denklemden para alabildiği gibi, çok zaman kazanabilirler.

Geleneksel doğrulama yöntemlerinin çoğu, bir boru hattında nerede olursa olsun, fiziksel fiat para birimi için güvenlik kimlik bilgilerinin oluşturulmasıyla ilgilidir. Bir blockchain varlık stratejisi de bu gereksinimlerin çoğunu ortadan kaldırır.

Tokenleştirilmiş varlıklar için daha sıkı yasal uyum ve standartlar

Düzenleyiciler her zaman her türden “anormal” varlıkla başa çıkmak için mücadele etmişlerdir. Bu aynı zamanda kripto para birimi için de geçerlidir, ancak tokenize edilmiş bir varlık kendi başına bir kripto para birimi değildir. Daha ziyade, piyasada doğrulanabilen bazı maddi varlıkların bir temsilidir. Daha çok bir stabilcoin gibi, bir blok zincirini kurulu bir varlığın değeri ile yedekleyen bir teklif.

Bazı açılardan, varlıkların tokenize edilmesi, düzenleyicilere ileriye dönük bir yol haritası ve ajanslara karşı sorumlu olan kişilerle daha iyi ilişkiler sağlayabilir. Bazı yönlerden, token varlıkları güven oluşturur ve nihayetinde bizi geleneksel finansal sistemlerde bile blok zincirinin dinamik kullanımına yaklaştıracak olan bu ortaklığı mümkün kılar.

Varlık belirteçlerinin inovasyonu ile çalışan şirketler

Bugün en işlevsel ve yenilikçi borsalardan bazıları, aracı kurumlar ve diğer şirketler, bu tür fintech için çıtayı yükseltecek varlık tokenleştirme uygulamaları üzerinde çalışıyor.

Bu yeniliğin ön saflarında kripto ticaret platformu var Currency.com, sağlar sınıfının en iyisi düzenlenmiş bir kripto para birimi değişimi. 1500’den fazla varlığın tokenize edilmesiyle, blockchain temsili için bu takas odası, yatırımcıların dahil olmasının önemli bir yoludur ve muhtemelen pazara gelecekteki girişler için bir model olacaktır.

DeFi’deki öncü çalışmaları ve blok zinciri teknolojilerinin diğer yönleriyle tanınan bir şirket olan eToro, markalı eToroX departmanı içindeki varlık sınıflarının blok zinciri temsili üzerinde çok çalışıyor. AlphaPoint gibi menkul kıymet yöneticileri, piyasaları daha hızlı açmak için varlıkların tokenleştirme gücüne selam vererek “varlıkları likit olmayan likit hale getirmek” için sistemler inşa ediyorlar.

Erken benimseyenler genellikle kendi pazarlarında daha teknoloji konusunda bilgili taraflar arasında yer alırken, bazıları da büyük e-ticaret satıcıları gibi daha büyük şirketlere bağlıdır. Örneğin, nasıl olduğunu öğrenin t SIFIR, Overstock.com ile birlikte aracılık seçenekleri ve daha fazlasını oluşturur.

Bu blockchain öncüleri, geleneksel finansal modelleri yeni dijital varlıklarla birleştirerek hızlı adımlar atıyor. Yukarıda verilen nedenler, bu sektörde yeni girişimler geliştirmeye devam etmenin neden avantajlı olduğunu göstermektedir.